جرایم ۷۴ درصد زندانیان خراسان جنوبی مواد مخدر است

مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی امنیتی خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر۶۰ درصد زندانیان استان ۱۸ تا ۳۰ سال سن دارند و ۷۴ درصد زندانیان جرایم آنان مربوط به مواد مخدر است.

به گزارش ایرنا علی هاشمی روز پنجشنبه در نشست خبری اعضای شورای قضایی استان افزود: اکنون ۹۳ درصد زندانیان استان مرد و هفت درصد زن هستند در حالیکه در کشور سه درصد زن هستند.
وی با بیان اینکه ۱۳ درصد زندانیان استان جرایم مربوط به سرقت دارند، افزود: از نظر سطح سواد چهار درصد بیسواد محض، ۲۱ درصد دارای مقطع ابتدایی، ۴۴ راهنمایی، ۹ درصد دبیرستان و مابقی دیپلم و بالاتر هستند.
وی اظهار داشت: یکی از اولویت های این اداره کل خروج زندان از داخل شهرها به بیرون از حریم شهر است که اکنون هفت زندان استان در خارج شهرها هستند و زندان طبس نیز خارج شهر در دست ساخت است.
مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی امنیتی خراسان جنوبی یادآور شد: اکنون سرانه هر زندانی در استان ۱۴ متر مربع است از آنجایی که اگر فضای فیزیکی وجود نداشته باشد اصلاح و تربیت به درستی انجام نمی شود با افتتاح زندان طبس سرانه هر زندانی از ۱۴ متر بیشتر خواهد شد.
هاشمی تعداد زندانیان جرایم غیرعمد استان را ۳۳۰ نفر دانست و افزود: از این تعداد ۱۷۸ نفر جرایم غیرعمد از جمله مهریه، نفقه، دیه و بدهی مالی غیر کلاهبرداری دارند.
وی یکی از وظایف اداره کل زندان ها را اجرای حکم حبس دانست و گفت: این در حالیست که رسالت این سازمان اصلاحی و تربیتی بوده و در این زمینه اقدامات خوبی در استان انجام می شود.
وی بیان کرد: سال ۹۵ و ۹۶ تعداد زندانیان جرایم غیرعمد با همکاری ستاد دیه سه رقمی شد و پارسال ۱۰۹ زندانی غیر عمد با بیش از ۹ میلیارد بدهی آزاد شدند.
مدیرکل زندان های خراسان جنوبی یادآور شد: در حال حاضر ۳۰ درصد زندانیان استان مشغول بکار هستند که در این زمینه انتظار می رود دستگاه های متولی بیشتر ورود پیدا کنند.
هاشمی اظهار داشت: با راه اندازی شورای حل اختلاف در زندان مرکزی بیرجند ۱۱ هزار و ۱۴ مورد مرخصی زندانی داشتیم که پنج هزار و ۸۱۲ نفر از این مرخصی بهره مند شدند.
وی گفت: پارسال ۲۶۳ نفر با گذشت شاکی آزاد شدند ۷۲۲ نفر مشمول عفو قرار گرفتند که منجر به تخفیف مجازات شدند و ۶۵ نفر نیز منجر به آزادی شد.
مدیرکل زندان های خراسان جنوبی افزود: بر اساس بخشنامه ای که برای مرخصی زندانیان در لیالی قدر و عید فطر امسال ابلاغ شد زندانیانی که شرایط کافی و وافی داشتند از مرخصی ۱۵ روزه استفاده کردند.
هاشمی ادامه داد: بر اساس این بخشنامه یکهزار و ۴۰ نفر از مرخصی استفاده کردند و ۳۱ هزار و ۲۰۰ روز مرخصی به زندانیان داده شد.
وی اضافه کرد: همچنین در این مدت ۱۵۸ نفر منجر به آزادی شد و افرادی که کمتر از ۶ ماه از زندانی آنها باقی مانده بود بنا بر بخشنامه رسیده آزاد شدند.
وی رسیدگی و توجه ویژه به سلامت جسم و روح زندانیان را یکی از رسالت های سازمان زندان ها عنوان کرد و گفت: ۴۹ نفر کادر درمانی در زندان های استان فعال هستند که پارسال ۱۴ هزار مورد ویزیت و سه ماهه امسال سه هزار و ۵۰۰ ویزیت عمومی ارایه دادند.
هاشمی ادامه داد: در حوزه سلامت روان نیز پارسال یکهزار و ۱۵۰ نفر و امسال ۴۲۱ نفر تحت درمان نگهدارنده با متادون قرار گرفتند، همچنین پارسال بیش از ۳۶۰ نفر از زندانیان غیربومی به محل اقامتشان منتقل شدند.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*