چشم‌انتظاری ۱۴۲ زندانی جرائم غیرعمدبه کمک خیران

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان‌جنوبی گفت: هم اکنون ۷۳ نفر زندانی به دلیل مهریه در زندان‌های استان به سر می‌برند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد افزایش یافته است.

علی هاشمی امروز در گفت‌و گو با خبرنگار فارس در بیرجند، با بیان اینکه طی پنج ماهه نخست امسال ۲۸ زندانی جرائم غیرعمد آزاد شدند، اظهار داشت: از این تعداد ۱۵ نفر از زندان بیرجند، شش نفر از زندان فردوس، دو نفر از زندان طبس، دو نفر از زندان قاین و سه نفر از زندان نهبندان آزاد شدند.

وی با اشاره به اینکه از زندانیان آزاد شده ۱۹ نفر مربوط به بدهی مالی، شش نفر مهریه و سه نفر دیه بودند، بیان داشت: مبلغ بدهی این زندانیان ۳۱ میلیارد و ۳۳۵ میلیون ریال بود.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان‌جنوبی تشریح کرد: گذشت شاکیان ۱۸ میلیارد و ۸۲۴ میلیون ریال، نقدینگی محکومین یک میلیارد و  ۱۳۵ میلیون ریال، کمک ستاد دیه استان چهار میلیارد و ۴۶۵ میلیون ریال، صندوق تأمین خسارت‌های بدنی ۱۹۰ میلیون ریال و کمیته امداد ۱۰۰ میلیون ریال برای آزادسازی این زندانیان کمک کردند.

هاشمی با اعلام اینکه در دهه ولایت ۱۶ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد در استان آزاد شدند، تبیین کرد: بدهی این افراد ۳۰۷ میلیون تومان بود که با اخذ ۱۳۳ میلیون تومان رضایت شاکیان و کمک ۱۷ میلیونی خیران از زندان آزاد شدند.

وی اعلام کرد: همچنین در دهه ولایت دو نفر با آزادی مشروط، هشت نفر با اعطای مرخصی منجر به آزادی و چهار نفر با گذشت شاکیان از زندان آزاد شدند.

چشم انتظاری ۱۴۲ زندانی جرائم غیرعمد

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان‌جنوبی مجموع زندانیان جرائم غیرعمد استان را ۱۴۲ نفر اعلام و با اشاره به اینکه از این تعداد ۱۰۳ نفر بدهکار مالی، ۳۶ نفر مهریه و سه نفر دیه هستند، عنوان کرد: در مجموع برای آزادی این افراد ۱۹ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

هاشمی با بیان اینکه هم‌اکنون ۷۳ نفر زندانی به دلیل مهریه در زندان‌های استان به سر می‌برند، مطرح کرد: تعداد زندانیان مهریه در استان در پنج ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد افزایش یافته است.

تحصیل در زندان!

وی از فراهم بودن زمینه تحصیل زندانیان از ابتدایی تا دانشگاه در زندان‌های استان خبر داد و گفت: مدارس دوره اول دانش و دوره دوم تربیت و مرکز یادگیری شهید مطهری زیر نظر آموزش و پرورش در زندان‌‌های استان فعال و زندانیان می‌توانند به صورت رایگان در هر مقطع تحصیلی ادامه تحصیل دهند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه ۲۳ روحانی در زندان‌های استان در زمینه آموزش‌های عقیدتی و دینی فعالیت می‌کنند، مطرح کرد: همچنین در طرح یکسان‌سازی مشوقات قرآنی به زندانیان حافظ قرآن به ازای حفظ سه صفحه از قرآن دو روز مرخصی تشویقی تعلق می‌گیرد و این امر باعث شده تعداد حافظان قرآن در سطح زندان‌های استان به ۹۰۰ نفر برسد.

اجرای برنامه‌های اشتغال و حرفه‌آموزی در زندان‌ها

هاشمی از اجرای برنامه‌های حوزه اشتغال و حرفه‌آموزی در سطح زندان‌ها خبر داد و با اعلام اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۶۷ دوره آموزش مهارتی با حضور یک هزار و ۱۹۵ نفر از زندانیان در زندان‌های استان برگزار شده است، توضیح داد: از این تعداد ۵۷ دوره با شرکت ۹۱۰ نفر از زندانیان، هفت دوره با شرکت ۲۳۸ نفر از زندانیان و سه دوره با شرکت ۴۷ نفر از زندانیان برگزار شد.

وی با اشاره به فعالیت زندانیان در بخش‌های مختلف، عنوان کرد: روزانه ۷۳۸ نفر از زندانیان در بخش‌های مختلف مشغول به فعالیت هستند که ماهانه ۳۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان‌جنوبی به فعال بودن بزرگ‌ترین مزرعه شترمرغ شرق کشور در زندان مرکزی بیرجند اشاره کرد و بیان داشت: تعدادی از زندانیان نیز در این مجموعه مشغول به فعالیت هستند.

کاهش ۷ درصدی جرائم مالی

هاشمی با بیان اینکه ۹۳ درصد زندانیان استان را مردان و هفت درصد را زنان تشکیل می‌دهند، بیان داشت: بیش‌ترین آمار زندان مربوط به جرائم مواد مخدر است به گونه‌ای که این بخش ۷۱ درصد زندانیان استان را تشکیل می‌دهند.

وی آمار زندانیان جرائم مالی را از ابتدای امسال تاکنون ۱۴۲ نفر عنوان و با اعلام اینکه این تعداد در مدت مشابه سال گذشته ۱۵۲ نفر بوده است، تبیین کرد: جرائم مالی نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش هفت درصدی روبرو است.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*