جشن گلریزان آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد ‌در بیرجند برگزار می‌شود

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان جنوبی از وجود ۱۷۵ زندانی جرایم غیرعمد در استان خبر داد و گفت: جشن گلریزان آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد روز دوشنبه مورخه ۹۸٫۰۲٫۳۰ مصادف با ۱۴ ماه مبارک رمضان همزمان با ولادت با سر سعادت کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع) ساعت ۱۷:۳۰ در محل تالار ماهان فرودگاه قدیم بیرجند با حضور مسئولان استانی و کشوری برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه ۹۳ درصد از زندانیان استان مرد و هفت درصد زندانیان زن هستند گفت: از لحاظ وضعیت قضایی نیز ۸۳ درصد زندانیان محکوم و ۱۷ درصد متهم هستند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان جنوبی افزود: ۶۲ درصد زندانیان استان بین گروه سنی ۱۸ تا ۳۹ سال هستند و ۷۴ درصد زندانیان به علت موادمخدر، ۱۱ درصد به علت سرقت و ۶ درصد زندانیان به علت جرائم غیرعمد در زندان هستند.

هاشمی تصریح کرد: چهار درصد از زندانیان استان بی‌سواد، ۲۴ درصد تحصیلات ابتدایی، ۴۱ درصد تحصیلات راهنمایی، هشت درصد تحصیلات دبیرستان، ۱۷ درصد تحصیلات دیپلم و ۲٫۵ درصد فوق دیپلم دارند.

وی ادامه داد: ۴۰ درصد از زندانیان نیز در کارگاه‌های اشتغال و حرفه‌آموزی زندان‌ها مشغول به کارهستند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: ۷۸۰ نفر از زندانیان دارای اشتغال مولد یعنی اشتغالی با درآمدی ماهیانه بیشتر از ۲۵۰ هزار تومان و ۷۵۰ نفر دارای اشتغال غیرمولد یعنی با درآمد زیر ۲۵۰ هزار تومان هستند.

هاشمی اظهار داشت: به مناسب چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی یک هزار و ۷۵ نفر زندانیان شامل تخفیف و عفو مقام معظم رهبری شدند و یک هزار و ۱۸۸ نفر نیز آزاد شدند.

وی افزود: به دلیل بنیان و تحکیم خانواده نیز در پایان سال گذشته مرخصی نوروزی از سوی قوه قضاییه شامل یک هزار و ۷۰۷ نفر زندانیان استان شده و در مجموع ۴۶ هزار و ۶۲۸ روز مرخصی داده شد.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان جنوبی گفت: سال گذشته ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و زندانیان جرائم غیرعمد با هماهنگی برنامه ماه عسل ۱۳۵ نفر از زندانیان استان با بدهی ۱۵ میلیارد تومان را آزاد کردند .

هاشمی با بیان اینکه از این تعداد ۶۳ نفر از زندانیان توسط ستاد دیه و ۷۲ نفر توسط برنامه ماه عسل آزاد شدند بیان کرد: از مبلغ ۱۵ میلیارد تومان بدهی حدود ۸ میلیارد تومان گذشت شکات بوده است.

وی عنوان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون نیز ۹ نفر شامل ۶ نفر بدهی مالی و سه نفر بدهی مهریه با مبلغ ۱۰ میلیارد و ۳۹۲ میلیون ریال آزاد شدند که از این مبلغ 6 میلیارد و ۳۹۷ میلیون ریال گذشت شکات بوده است.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر نیز ۱۷۵ نفر زندانی جرایم غیرعمد در استان با بدهی ۳۰ میلیارد تومان وجود دارد که ۱۷۱ نفر مرد و چهار نفر زن هستند.

هاشمی تصریح کرد: تعداد زندانیان مالی ۱۲۷ نفر، تعداد زندانیان محکوم به مهریه و نفقه ۴۷ نفر و تعداد زندانیان دیه یک نفر است.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*