هشتمین سوگواره تعزیه زندانهای استان با عنوان «نفخ صور بلا» در زندان مرکزی بیرجند برگزار شد

به گزارش روابط عمومی زندانهای استان خراسان جنوبی هشتمین سوگواره تعزیه با عنوان «نفخ صور بلا» در زندان مرکزی بیرجند برگزار شد.

  هاشمی مدیر کل زندانهای استان در این مراسم ضمن تشکر از گروه های تعزیه خوان گفت :هدف امام حسین (ع) در کربلا مهمترین واجب دینی یعنی امر به معروف و نهی از منکر بود که نیاز همیشگی جامعه بشری است .
هاشمی مدیر کل زندان های استان تعزیه خوانی را نمایش کوچکی از قیام و پیام عاشورا و امام حسین(ع) دانست که هنرمندان با هنر تعزیه این واقعه ماندگار را روایت می‌کنند چرا که بیان واقعه عاشورا در قالب هنر، احساس و رابطه‌ای با مخاطب ایجاد می‌کند که سبب جذب مخاطب و درک عمیق تر مصائب و وقایع آن زمان می‌شود.
وی عنوان کرد: هنر تعزیه در کشورمان در طول سال‌ها اگر چه فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرده اما همچنان فعال است و مناسبت‌های مذهبی همیشه بهانه‌ای است که هنرمندان تعزیه هنر خود را به نمایش بگذارند و به بهترین شکل نسل جدید را با وقایع مذهبی آشنا کنند.

وی هدف از برگزاری مراسم  تعزیه خوانی را تداعی گوشه هایی از واقعه جانسوز عاشورا و مصائب آن با بهره گیری ادبیات غنی فرهنگ اسلامی ایرانی بیان نمود و گفت : محرم وصفر که می رسد دنیا تغییر می کند زمین وزمان عزادار مصائب اهل بیت (ع) عصمت وطهارت می شود مهر دلدادگی به خاندان رسول الله به خصوص حضرت سید الشهداء درکوچه وخیابان شهر نقش می بندد عاشقان اهل بیت به نوعی ارادت خود رابه خاندان رسول الله نشان می دهند ،گروهی هم ارادت خود را به این خاندان پاک با برپایی آئین های تعزیه به نمایش می گذارد تا به وسیله تعزیه ذره ای از سختی های بیشماری که درسفر اسارت به خاندان عصمت وطهارت وارد شده را بیان نمایند.

مدیر کل زندانهای استان با اشاره به هفته پدافند غیر عامل گفت : همانگونه که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) تاکید بسیار زیادی بر اجرای برنامه های پدافند غیر عامل دارند اجرای برنامه های پدافند غیر عامل نیاز همیشگی است و ارتقاء امنیت وابسته به اجرای دقیق برنامه های پدافند غیر عامل است .

مدیر کل زندانهای استان ۱۳ آبان ماه روز مبارزه با استکبار جهانی را نقطه عطفی در استکبار ستیزی ملت ایران دانست و افزود :امسال به جهت توطئه استکبار جهانی مردم ایران با حضور دشمن شکن خود در راهپیمایی ۱۳ آبان مشت محکمی بر دهان یاوه گویان استکبار جهانی خواهند زد .

 

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*