دلتنگی ۳ ساله درسا برای پدر

گزارش مکتوب ؛ خراسان جنوبي

دلتنگی ۳ ساله درسا برای پدر

زندانیان جرائم غیر عمد، همچنان چشم انتظار کمکهای مردمی و خیران برای آزادی اند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، سه سال است که بدهی های مالی او را گرفتار میله های زندان کرده است.
درسای کوچک گزارش ما که باید اکنون شادمان از بازی های کودکانه اش باشد در تقدیر غرق شده و می گوید: سه سال است که پدر پیش من نیست و دلم برایش تنگ شده  است.
مادر درساهم می گوید: با این اوضاع اقتصادی سخت،  با خودم می گویم چگونه هزینه اجاره خانه ام را ماهانه پرداخت کنم آیا پولی خواهد بود تا برای فرزندانم غذا تهیه کنم.
اما ستون خانواده در گوشه‌ای از زندان به سقف اتاق نگاه می کند، چشمانش گریان و دستانش رو به آسمان است، دل او بی قراری می کند، با خودش می گوید شاید او هم جزو  افرادی باشد که به همت خیران دیگر دیوارها را نظاره نخواهد کرد، حکایت او حکایت دهها نفر از زندانیان جرائم غیر عمد خراسان جنوبی است.

هرساله ماه رمضان به نیمه و آخر که میرسد شب های خراسان جنوبی حال و هوایی از جنس مهربانی می گیرد، همه دعوت می شوند، کوچک و بزرگ نمی شناسد،  خیران، مردم و مسئولان به همت ستاد دیه گرد هم می آیند و برای بازگشت عده ای به آغوش خانواده تلاش می کنند.
سال گذشته با همت و مشارکت مردم نیکوکار خراسان جنوبی ها ۱۳۵ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد استان که ۱۶ میلیارد بدهی داشتند از زندان آزاد شدند.
۱۷۵ زندانی جرائم غیر عمد استان در انتظار کمک خیران
امسال هم ۱۷۵ زندانی جرائم غیر عمد  در خراسان جنوبی  در زندانها به سر می برند که ۳۰ میلیارد تومان بدهی دارند.
به گفته مدیرکل زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان، ۱۲۷نفر از این زندانیان دارای بدهی مالی غیر کلاهبرداری،  ۴۷ نفر بدهی نفقه و مهریه و یک نفر با بدهی دیه  هستند.
هاشمی  می گوید: برای آزادی این زندانیان نیاز به گذشت شاکیان، کمک مردم و خیّران و ستاد دیه کشور و استان است .
گذشت شاکیان در خراسان جنوبی، قابل توجه است
مدیرکل زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان، گذشت شاکیان را در خراسان جنوبی قابل توجه می داند و می گوید: پارسال  ۱۰ میلیارد و  ۵۰۰ میلیون تومان از بدهی ۱۶ میلیارد تومانی زندانیان جرائم غیر عمد استان را شاکیان گذشت کردند.
از آغاز امسال هم ۹ زندانی جرائم غیرعمد مالی خراسان جنوبی با بدهی ۱ میلیارد و ۵۰ میلیون تومان آزاد شدند که ۷۰۰ میلیون تومان از این بدهی را شاکیان گذشت کردند.
زندان یک ساعت هم سخت است
یک زندانی جرایم غیر عمد هم که سه سال است دست تقدیر او را روانه زندان کرده است می گوید: زندان یک ساعت هم سخت است چوب رفاقت را خوردم و به همه اعتماد کردم در نهایت سرنوشت من این شد.
مادر هم برای تنها عصای پیریش دست به دعا برداشته و خاطرنشان می کند که تا توانستم کار کردم اما هم اکنون دیگر توانی برای من نمانده و فقط می توانم دست به دعا بردارم تا خیران به کمک فرزند من و دیگر زندانیان بیایند.
سخاوت ۳۵۰ میلیون تومانی بیرجندی ها به زندانیان جرائم غیرعمد
جشن گلریزان۳۰ اردیبهشت در بیرجند،  ۳۱ اردیبهشت در طبس، اول خرداد در قاین، ۷خرداد در نهبندان و ۸ خرداد در فردوس برگزار شد و مردم به کمک زندانیان جرائم غیر عمد آمدند.
بیرجندی ها در شب میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) در تالار ماهان این شهر با خدای خود قرار دوست داشتن گذاشتند تا گره ای از دست کسانی که روزگار پای آنها را ناخواسته به زندان باز کرده است، بردارند. از نوجوانی که ۱۰ هزار تومان کمک کرده تا خیری که ۵۰ میلیون تومان هدیه داده، همه آمدند تا  آبروی آنهایی را که اکنون توانایی  پرداخت بدهی خود را ندارند، بخرند. بیرجندی ها در این مراسم ۳۵۰ میلیون تومان برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد استان کمک کردند.
خداوند به من نعمت داده و من هم به دیگران کمک می کنم
آقای رضوانی یک نیکوکاراست که سالهاست دست به خیر داد و می گوید: خداوند به من نعمت داده است و من هم آمده ام به دیگران کمک کنم تا بلکه حتی اگر شود یک زندانی آزاد شود و عید فطر در کنار خانواده خود باشد.
قلک مان را می دهیم تا بچه های آقای کوچی هم پدرشان را ببینند
اما در گوشه ای دیگر از سالن پسرک و دخترک کوچکی بودند که می گفتند همه دارایی مان همین قلک است و آورده ایم تا هدیه بدهیم تا چشمان بچه های آقای کوچی مثل ما در این شب های ماه رمضان با دیدن پدر روشن شود.
یکی دیگر از زندانیان جرائم غیر عمد هم که در این جشن شرکت داشت از حضور خیران و دست اندرکاران جشن گلریزان که باعث نجات او و دیگر زندانیان می شوند، تشکر کرد.

مشارکت استاندار، کمیته امداد و ستاد دیه در جشن گلریزان
مدیرکل زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان می افزاید:  علاوه بر کمک نقدی بیرجندی ها، کمیته امداد امام خمینی (ره) استان ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه به این زندانیان پرداخت می کند.
هاشمی همچنین با اشاره به کمک ۵۰ میلیون تومانی استاندار و ۵۰ میلیونی ستاد دیه کشور به جشن گلریزان استان اظهارداشت: کمک ۷۰ میلیون تومانی دو واحد صنعتی و قلک ۲ کودک بیرجندی به مبلغ ۷۰۰ هزار تومان از جمله کمکهای جمع آوری شده بود.
خیران نیک اندیش طبسی هم  برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد در جشن گلریزان این شهرستان ۶۴میلیون و۲۱۳هزار تومان کمک کردند.
۲۷  زندانی جرم غیرعمد در زندان طبس حضور دارند که ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بدهکار هستند.
پارسال ۱۶ زندانی جرائم غیر عمد شهرستان طبس با کمک ۹۵۰ میلیون تومانی خیران آزاد شدند.
مردم خیر قاین نیز برای آزادی۲۶ زندانی جرائم غیر عمد با ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بدهی، ۸۳ میلیون تومان در جشن گلریزان کمک کردند.
پارسال ۱۹ زندانی در این شهرستان با کمک یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومانی خیران از زندان آزاد شدند.
جشن گلریزان فردوس هم با کمک ۴۵ میلیون تومانی خیران به پایان رسید. هم اکنون ۴۶  زندانی جرائم غیرعمد با ۶ میلیارد تومان بدهی در زندان فردوس به سر می‌برند. پارسال نیز ۳۷ زندانی با چهار میلیارد تومان بدهی از زندان این شهرستان آزاد شدند.
همایش نسیم مهر و جشن گلریزان برای حمایت از ۷ زندانی جرائم غیر عمد با بدهی ۷۰۰ میلیون تومان در نهبندان هم برگزار شد.
کمک من توشه ای بود برای آخرتم
خانم رضایی یکی از خیران استان می گوید: کمک من توشه ای بود برای آخرتم و خوشحال هستم که خداوند این توفیق را به من داد تا در این جشن شرکت و به دیگران کمک کنم.

تسهیلات آزادی زندانیان در انتظار آیین نامه اجرایی
امیر حسنخانی نماینده مردم شهرستانهای فردوس، سرایان، طبس و بشرویه در مجلس شورای اسلامی نیز می گوید: امسال ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای آزادی زندانیان در نظر گرفته شده است اما متأسفانه هنوز آیین نامه اجرایی آن نوشته نشده و ابلاغ نشده است که امیدواریم هرچه زودتر این آیین نامه ابلاغ شود.
ستاد دیه خواستار کمک بیشتر مردم و خیران
خویی رئیس ستاد دیه خراسان جنوبی هم گفت: گرچه مردم در جشن های گلریزان سنگ تمام گذاشتند اما همچنان ستاد دیه خراسان جنوبی در انتظار کمک بیشتر مردم و خیران است تا هرچه زودتر زندانیان جرائم غیر عمد راهی خانه های خود شوند.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*