حرکت در ۵ محور مهم، از اقدامات سازمان زندانها در کریدور سلامت، اصلاح و تربیت زندانیان است

به گزارش روابط عمومی زندانهای خراسان جنوبی علی هاشمی مدیر کل زندانهای استان همزمان با روز خبرنگار با مدیر کل صدا و سیما و مدیران روزنامه ها و خبرگزاری های استان دیدار و گفتگو کرد .

هاشمی در این دیدار ها ضمن تبریک روز خبرنگار وظیفه اداره کل زندانهای را علاوه بر اجرای حکم حبس رسالت خطیر اصلاح و تربیت زندانیان عنوان کرد و افزود:سازمان زندانها در زمینه اصلاح و تربیت زندانیان به ۵ محور مهم و اساسی توجه میکند .

وی اولین محور را توجه به سلامت روح و جسم زندانیان در بدو ورود دانست و افزود: در این زمینه همه زندانیان ورودی در بدو ورود به زندان توسط پزشک معاینه میشوند و در صورت نیاز درمان می شوند و زندانیان ورودی معتاد نیز به کلینیک مثلثی ترک اعتیاد مستقر در زندان معرفی میشوند .

مدیر کل زندانهای استان دومین محور را توجه به بهداشت و درمان زندانیان عنوان کرد و افزود: در این زمینه جزء ۵ استان برتر کشور هستیم .

هاشمی امورات فرهنگی و تربیتی توجه به قرآن آموزی و برپایی نماز جماعت در زندان را از دیگر محور های مهم کریدور سلامت ، اصلاح و تربیت زندانیان عنوان کرد و افزود : ۲۵ روحانی به صورت مستمر در سطح زندانهای استان این وظیفه خطیر را بر عهده دارند که در ارزیابی به عمل آمده در زمینه اقامه نماز از هزار امتیاز ممکن ۱۰۰۰ امتیاز کسب کردیم و برای ششمین سال متوالی عنوان دستگاه برتر را بدست آوردیم .

وی به اجرای طرح همسان سازی مشوق های قرآنی با همکاری دادگستری کل استان اشاره کرد و گفت: قبل از اجرای این طرح تعداد حافظان قرآن ۴۰ نفر بودند و لی با اجرای این طرح تعداد حافظان قرآن از ۸۵۰ نفر نیز گذشته است .

وی اشتغال و حرفه آموزی را چهارمین محور کریدور سلامت ، اصلاح و تربیت برشمرد و افزود : مهمترین برنامه از برنامه های اصلاحی و تربیتی برنامه های اشتغال و حرفه آموزی است چرا که بیشتر زندانیان بخاطر بیکاری وآثار سوء ناشی از آن وارد زندان شده اند

وی افزود: با اجرای برنامه های اشتغال و حرفه آموزی جزء سه استان برتر در این زمینه هستیم به طوری که ۳۷۰۰ نفر از زندانیان در زمینه های مختلف اشتغال آموزش دیده اند و هم اکنون ۷۸۰ نفر در زندانهای استان اشتغال مولد دارند و ۷۵۰ نفر نیز به صورت اشتغال غیر مولد مشغول به فعالیت هستند .

وی همچنین به راه اندازی فاز یک پرورش شتر مرغ در زندان مرکزی بیرجند اشاره کرد و افزود : این مجموعه بزرگترین مجموعه پرورش شتر مرغ در شرق کشور است .

مدیر کل زندانهای استان گفت : گلخانه های راه اندازی شده در سطح زندانهای استان ۴۰۰۰ متر مربع است که ۱۲۶ تن خیار سبز تولید شده است .

مدیر کل زندانهای استان به مجتمع خدماتی رفاهی زندان مرکزی بیرجند اشاره کرد و افزود: این مجتمع شامل تعمیرگاه ، کارواش ، فروشگاه ، نماز خانه و تعویض روغن است و در آینده پمپ بنزین نیز به آن اضافه خواهد شد .

هاشمی از دیگر موارد کریدور سلامت اصلاح و تربیت زندانیان به مرکز خدمات امور اجتماعی و مراقبت های بعد از خروج اشاره کرد و افزود : با اعطای وام خود اشتغالی به زندانیان آزاد شده از بازگشت مجدد آنها به زندان پیشگیری می شود.

مدیر کل زندانهای استان گفت : در زمینه حمایت از خانواده زندانیان نیز ۵ انجمن حمایت از زندانیان در استان فعال است که ۱۵۲۰ خانواده زندانی را تحت پوشش دارند .

وی افزود : انجمن های حمایت از زندانیان هیچ گونه بودجه دولتی ندارند و لذا نیازمند حمایت مردم نوع دوست است و جا دارد از خیرین استان به جهت کمک به انجمن حمایت از زندانیان تشکر کنم .

هاشمی گفت :در زمینه حمایت از زندانیان جرایم غیر عمد نیز ستاد دیه استان فعال است و در این زمینه سال گذشته ۱۳۵ نفر با بدهی ۱۶ میلیارد تومان و امسال نیز تاکنون ۱۶ نفر با بدهی یک میلیارد تومان از زندانهای استان با کمک های مردمی آزاد شدند .

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*