ایجاد ۸۰ شغل خانگی برای خانواده‌های زندانیان خراسان جنوبی

مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان بیرجند گفت: سال گذشته ۶۷۲ میلیون تومان از طریق کمک‌های مردمی و خیرین جمع‌آوری شده است که نسبت به سال ۹۶ به میزان ۳۵ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سید هاشم اسماعیل‌زاده مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان بیرجند صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت امام علی (ع)، اظهار کرد: ۵ خرداد توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی روز ملی حمایت از خانواده زندانیان (نسیم مهر) نام‌گذاری شده است.

۷۰۰ زندانی تحت پوشش انجمن حمایت از زندانیان مرکز استان

وی با بیان این‌که ۷۰۰ زندانی تحت پوشش انجمن حمایت از زندانیان مرکز استان هستند، افزود: حدود ۷۲ درصد از زندانیان به دلیل جرائم مرتبط با موادمخدر و اعتیاد در زندان به سر می‌برند.

مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان مرکز خراسان جنوبی گفت: ۷۹ درصد از همسران زندانیان زیر ۴۰ سال سن دارند و این نشان می‌دهد که جرم در سال‌های آغازین زندگی مشترک زندانیان اتفاق افتاده است.

اسماعیل‌زاده با اشاره به این‌که ۸۰ درصد همسران زندانیان خانه‌دار هستند و درآمدی ندارند، افزود: ۲۰ درصد همسران زندانیان نیز شغل خانگی دارند و یا در روستا مشغول به کار هستند.

وی افزود: یک هزار و ۳۹۲ فرزند زندانی تحت پوشش انجمن مرکز استان هستند که ۵۶ درصد آنها زیر ۱۲ سال سن دارند.

مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان بیرجند با اشاره به این‌که ۶۵ درصد همسران زندانیان بی‌سواد و یا در مقطع ابتدایی، ۲۱ درصد در مقطع سیکل و مابقی در مقاطع بالاتر تحصیلات دارند.

 70 درصد زندانیان مستاجر هستند

اسماعیل‌زاده با اشاره به این‌که ۷۰ درصد زندانیان مستاجر هستند، خاطرنشان کرد: ۳۰ درصد مابقی آنها نیز با خانواده همسر و یا خانواده خودشان زندگی می‌کنند و یا مسکن روستایی دارند.

وی افزود: برگزاری دوره‌های آموزشی و مشاوره‌ای برای فرزندان زندانیان، بازسازی شخصیت و ارشاد زندانیان، آموزش های فنی و حرفه‌ای و کمک به ایجاد اشتغال زندانیان آزاد شده از جمله برنامه‌های این سازمان برای خانواده‌های زندانیان است.

مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان بیرجند با اشاره به این‌که سال گذشته درآمدها و غالب کمک‌ها از طریق مشارکت‌های مردمی بوده است، گفت: سال گذشته ۶۷۲ میلیون تومان از طریق کمک‌های مردمی و خیرین جمع‌آوری شده است که نسبت به سال ۹۶ به میزان ۳۵ درصد افزایش داشته است.

اسماعیل‌زاده تصریح کرد: سال گذشته حدود ۷۰۰ میلیون تومان به صورت مستمری، کمک بلاعوض و سبد کالا به خانواده‌های زندانیان کمک شده است.

وی پیگیری پرونده قضایی زندانیان را یکی دیگر از اقدامات انجمن حمایت عنوان کرد و افزود: پیگیری پرونده ‌قضایی زندانی به این خاطر است که حبس کمتری به زندانی داده شود و زندانی زودتر به آغوش خانواده برگردد.

مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان بیرجند گرفتن مرخصی، عفو مشروط و تخفیف مجازات را از دیگر فعالیت‌های این سازمان بیان کرد و گفت: در سال گذشته ۱۷۰ مورد آزادی مشروط، ۱۶ مورد انتقال زندانی به محل زندگی، ۴۴۹ مورد اخذ مرخصی و ۱۰۵ مورد اخذ رضایت از شاکی انجام شده است.

برگزاری دوره‌های آموزش مهارت زندگی و کنترل خشم

اسماعیل‌زاده با اشاره به این‌که سال گذشته دوره‌های آموزش مهارت زندگی و کنترل خشم برای ۸۴۳ نفر از خانواده‌ زندانیان برگزار شده است، یادآور شد: برای دریافت خدمات درمانی و بهداشتی رایگان یک هزار و ۵۴۵ نفر به مراکز درمانی معرفی شده‌اند.

وی با بیان این‌ که سال گذشته ۱۶ مورد شغل برای خانواده زندانیان فراهم شده است، افزود: همچنین یک هزار و ۵۱۲ جلسه مشاوره برای همسر و فرزندان زندانیان با همکاری ۸ روان‌شناس برگزار شده است که در پی برگزاری این جلسات آمار طلاق در بین خانواده‌های زندانیان نسبت به سال ۹۶ به میزان ۳۶ درصد کاهش داشته است.

مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان مرکز خراسان جنوبی با اشاره به این‌که طبق استفتاء مراجع تقلید اجازه داده شده یک سوم از سهم امام برای آزادی و کمک به خانواده‌های زندانیان هزینه شود، افزود: مردم می‌توانند مقداری از زکات فطریه خود را برای کمک به خانواده‌های زندانیان اختصاص دهند.

اسماعیل‌زاده به نام‌گذاری سال ۹۸ به نام سال رونق تولید توسط مقام معظم رهبری اشاره کرد و یادآور شد: در راستای این شعار امسال نزدیک به ۸۰ شغل خانگی برای خانواده‌های زندانیان ایجاد خواهد شد که این افراد شناسایی و برای ۲۵ نفر نیز مواد اولیه تهیه شده است.

توزیع سبد کالا در ایام ماه مبارک رمضان

وی با اشاره به این‌که در ایام ماه مبارک رمضان شبی ۲۰۰ غذای گرم بین خانواده‌های زندانیان توزیع می‌شود، افزود: همچنین در این ایام یک سبد کالا به ارزش ۲۰۰ هزار تومان بین خانواده‌های زندانیان توزیع شده است.

مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان مرکز خراسان جنوبی با اشاره به این‌که در سطح استان ۵ انجمن حمایت از زندانیان فعالیت دارد، گفت: ملاک تحت پوشش قرار گرفتن زندانی، مستقر بودن خانواده زندانی در محل انجمن است.

اسماعیل‌زاده زندانی را نتیجه عملکرد بد کل جامعه دانست و تصریح کرد: اگر در بحث رسیدگی به خانواده و آموزش فرزندان زندانیان تلاش کنیم بدون شک نرخ بازگشت به زندان کاهش پیدا خواهد کرد.

وی با بیان این‌که کمک‌های دولتی سال به سال کمتر می‌شود، افزود: برای همسر زندانی باید یک شغل خانگی ایجاد شود تا هم در کنار فرزندان خود باشد و هم یک منبع درآمدی داشته باشد و همچنین مشاغلی باید ایجاد شود که جامعه به آن نیاز داشته باشد.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*